Silaj Nedir?

Suca zengin yemlerin oksijensiz ortamda bırakılarak süt asiti bakterilerinin etkisi ile fermantasyona uğratılması sonucunda oluşan, yüksek nem içeren, sığır, koyun ve keçi gibi geviş getiren memeli hayvanların yem ihtiyacını karşılayan ve silolarda saklanan fermente edilmiş yemlerdir. Yetiştiriciler tarafından ot turşusu veya hayvan turşusu olarak ta bilinir..

Başka bir değişle silaj; biçilmiş, belirli boyutlara getirilmiş, bir süre pörsütülmüş ve yeterli düzeyde kuru madde içeren yeşil yemlerin, silo içerisine sıkıştırılarak yerleştirilip hava alması engellenecek biçimde üzeri kapatıldıktan sonra doğal laktik asit bakterileri veya yapay olarak asitlerle fermantasyona uğratılmasıyla elde edilen konserve yemdir.

Yeşil otun olmadığı kış aylarında yeşil, sulu ve ekonomik olarak verilebilecek tek kaba yemdir. Daha çok mısır, sorgum darısı ve diğer tahılların yeşil kısmından yapılır.

Silajdan sağlanan protein, fabrika yemlerinden beş kat daha ucuza mal olduğu bilinmektedir. Ülkemizde yeşil kaba yemin kıtlığı mevcuttur. Özellikle kış aylarında hayvanların gelişimini sağlamak için yazları mevcut olan yeşil bitkilerden silaj yaparak bu eksikliği gidermek gerekir. Silaj yemde amaç, besin değerlerinden kaçınmadan daha ucuza hayvan yemi elde etmektir.

Silaj sindirimi kolay, besin değeri yüksek bir yemdir. Bu yem diğer yemlere göre daha lezzetli sulu ve besleyicidir.

Silo yeminin rengi yapıldığı bitkiye göre değişmekle birlikte, açık yeşilden, açık kahve veya daha koyu tonlara kadar değişebilir. Siyah ve çok koyu renkler normal değildir. Silajın kendine has, hoşa gidecek turşu benzeri bir kokusu olmalı, koku aşırı keskin olmamalı, istenmeyen tereyağı asidi ve küf kokuları gibi fena kokular bulunmamalıdır. İyi bir silo yeminin pH'sı 4,0 civarında olmalıdır.

Silajı Yapılan Bitkiler

Her türlü yeşil bitkiden silaj yapılabilir. Neticede silaj yapımı turşulaşmadır; Ancak işin ekonomisi göz önüne alındığında mısır silajı başı çekmektedir.Bunun yanında arpa,yulaf gibi hasıl ürünlerinin de silajı ekonomik olarak yapılabilmektedir.